Лихоманка Західного Нілу: що загрожує українцям?
Комарі надають перевагу різним групам крові або різним частинам тіла людей. Втім, одна річ приваблює їх безумовно - це алкоголь. Але чи п'яніють вони від нього - ось у чому питання?
Зміст:
1. Ситуація в Україні та світі
2. Що таке вірус Західного Нілу і які його симптоми?
3.Як захиститися від вірусу Західного Нілу?
4. Комарі-вбивці
Ситуація в Україні та світі
Лихоманка Західного Нілу й не думає зупинятися. У Києві кількість лабораторно-підтверджених випадків зросла до 24, із них чотири — летальні. Про це в ексклюзивному коментарі LIGA.Life розповів головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак.
Вірус шириться не тільки столицею. Загалом від початку року в Україні занедужали 69 людей. Лідерами за кількістю інфікованих стали Київська, Черкаська та Полтавська області. Про це у вересні в ефірі телемарафону повідомив заступник міністра охорони здоров’я Ігор Кузін.
Випадки лихоманки Західного Нілу також зафіксовані на території найближчих сусідів України — Словаччині, Угорщині та Румунії. Загалом 18 країн ЄС доповіли про інфікування серед своїх громадян, йдеться у повідомленні Європейського центру з профілактики та контролю захворювань. Окрім Європи, лихоманка Західного Нілу зараз шириться Африкою, Близьким Сходом, Північною Америкою та Західною Азією.
Що таке вірус Західного Нілу і які його симптоми?
Вірус Західного Нілу (ВЗН) вперше був виявлений в районі Західного Нілу в Уганді в 1937 році, він належить до групи вірусів японського енцефаліту (куди також входять денге та жовта лихоманка). Небезпечна особливість ВЗН — він може спричинити смертельні неврологічні захворювання у людини.
Птахи є природними переносниками вірусу. Людина може захворіти, якщо її вкусив комар, який спершу випив крові в інфікованого пернатого. У рідкісних випадках вірусом Західного Нілу можна заразитися після переливання крові й операції з трансплантації донорського органу.
Приблизно у чотирьох з п'яти пацієнтів вірус Західного Нілу протікає безсимптомно, але у решти 20% він переростає у лихоманку Західного Нілу. Симптоми передбачають раптову високу температуру, головний біль, скутість шиї, висипи на шиї, руках або ногах. У важких випадках можливі судоми, м'язова слабкість і параліч.
У людей старше 50 років, особливо якщо вони мають супутні захворювання, є більше шансів серйозно захворіти.
Фактори ризику:
- похилий вік;
- пухлини в головному мозку;
- високий кров'яний тиск;
- захворювання крові;
- діабет;
- захворювання нирок;
- зловживання алкоголем;
- генетичні фактори.
Менш ніж у 1% людей розвиваються неврологічні інфекції, такі як менінгіт (інфекційне захворювання, яке вражає оболонки як спинного, так і головного мозку) або енцефаліт (група захворювань, проявами яких є запалення головного мозку), причому до летального результату призводить лише один з десяти таких випадків. Симптоми зазвичай з'являються через 2-6 днів після інфікування, але можуть розвиватися до 14 діб і більше. У неускладнених випадках вони зазвичай зникають протягом 3-6 днів.
Як захиститися від вірусу Західного Нілу?
Безпечні та високоефективні вакцини проти вірусу Західного Нілу існують, але для коней, а не для людей. За останні майже 20 років було дев'ять клінічних випробувань різноманітних сироваток, призначених людям, а втім, жодну так і не ухвалили.
З огляду на це, найкращий спосіб захиститися — запобігати укусам комарів, розповідає головний санітарний лікар Києва Сергій Чумак. За його словами, особливо уважними мають бути рибалки, які постійно перебувають біля водойм і наражають себе на небезпеку.
А для того що комари вас не кусали придбайте установки для знищення комах Dynatrap та Mosquito Magnet і проведіть свій відпочинок без проблем.
Комарі-вбивці
Комарі вбивають більше людей, ніж акули, ведмеді-гризлі, скорпіони, африканські леви та бджоли-вбивці разом узяті. Навіть люди не вбивають стільки людей (431 000 вбивств на рік), скільки комарі (від 725 000 до 1 млн).
У них немає довгих пазурів чи гострих зубів, але вони вміло транспортують віруси, бактерії та інші мікроорганізми прямісінько до жертви. У світі налічується понад 3500 видів комарів, які поширюють близько 100 різних видів захворювань людини, багато з яких — смертельні.
Взято з сайту: https://life.liga.net/istoriyi/article/arttsentr-druk-iak-synerhiia-biznesu-mystetstva-i-hromadskosti-ozhyvyla-istorychnyy-rayon-kharkova